სამი ქართული ლეგენდა, რომელიც “ზეარისის” ინსპირაციად იქცა და სასმელი მხოლოდ ქალბატონებისთვის
მითები არგონავტებზე, ამირანსა და თბილისელ ხოხობზე არავისთვისაა უცხო, თუმცა, ვინ წარმოიდგენდა, თუკი ეს სამი ამბავი ქართული მითოლოგიიდან სასმელის სახით მოგვევლინებოდა?! კომპანია “ზეარისმა” ამ ლეგენდების შთაგონებით სასმელი წარმოგვიდგინა და  “მითოლოგია” უწოდა. სანაქებო არომატთან ერთად, გამორჩეულია შეფუთვითაც, რომელიც, ისევე როგორც “ზეარისის” ყველა სხვა ნაწარმი, თავიდან ბოლომდე ხელნაკეთია. კომპანია ამაზე არ გაჩერდა და სპეციალურად ქალბატონებისთვის სასმელიც შემოგვთავაზა. “ზეარისის” კონცეფციასა და ფასეულობაზე სარეკლამო სამსახურის ხელმძღვანელი ლევან ჩიხლაძე გვესაუბრა.
M: როგორ იქმნება ზეარის-ის პროდუქცია და რა დატვირთვა აქვს ყურძნის მტევანს ბოთლის შიგნით?
ზეარის პროდუქტი იქმნება უნიკალური მეთოდით და იგი წარმოადგენს სინთეზს მეტად დახვეწილი ძველი ტრადიციებისა, თანამედროვე მეცნიერულ ცოდნასთან. ჩვენი პროდუქტის შექმნაზე მუშაობდნენ მსოფლიო რანგის ტექნოლოგები და მეცნიერები. ამიტომაც შევარქვით მას “ზეარის”, იმიტომ, რომ იგი ყველა პროდუქტზე ზე- არის. ვაზის მტევანი, შიგ სიმბოლურად ჩაღვენთილი ღვინო საფერავით ჩვენი ქვეყნის სიმბოლოა და ამავდროულად მიგვანიშნებს იმაზეც, რომ ამ ყურძნისგან არის დამზადებული თვით ჭაჭაც. მტევანი ჩვენთვის თავისი ღვინით სულია, ჭაჭა და ხელთნაკეთი ბოთლი კი – სხეული, რომელიც მთლიანობაში საქართველოს სიმბოლურად ჰგავს.
M: ვისთვის იქმნება ზეარისი, ვინ არის თქვენი სამიზნე სეგმენტი?
ზეარისი იქმნება ყველასთვის, მაგრამ ვწუხვართ, რომ ჩვენი თვითღირებულება იმდენად მაღალია, რომ იგი დღეს ყველასათვის ხელმისაწვდომი ვერ იქნება, ამიტომ დღევანდელი სამიზნე სეგმენტი ალბათ ის წარმომადგენლობაა, რომელსაც შეუძლია საჩუქრები მიართვას სხვას, გაუკეთოს საკუთარ თავსაც და დატკბეს ჩვენი ჭაჭის უნიკალური გემოთი. თუმცა, გარწმუნებთ, რომ ეკონომიკა წინ მიდის, ჩვენც მალე, ალბათ ჩვენს ხელთნაკეთ ბოთლს აქვე შევქმნით – საქართველოში და ეს გაგვიიაფებს და გახდის მას სახალხო პროდუქტად. ამავდროულად, ჩვენ შევინარჩუნებთ მაღალფასიან სეგმენტს, რომელიც მხოლოდ ბიზნეს წრეებისთვის იქნება ხელმისაწვდომი, მაგრამ არაფრით არ დავაკნინებთ იმ ადამიანთა შესაძლებლობებსაც, რომელთაც ასეთი საშუალება არ აქვთ და მათთვისაც არანაკლებ პროდუქტს ვქმნით.
M: გვიამბეთ “მოთოლოგიას” კონცეფციაზე…
ქართველებისთვის ყველაზე საყვარელი და ძვირფასი მითები შევარჩიეთ. ერთი მითი არგონავტებისა და ჩვენი მედეას შესახებ, რომელიც გამოირჩევა ერთგულებითაც, ტრაგიზმითაც, სიბრძნითაც. ამავდროულად, თქვენ კარგად იცით, რომ მედიცინა როგორც ცნება და სიტყვა, მოდის მედეასგან. ეს პროდუქტი ჩვენ გავაჯერეთ მედეას სამშობლოში, კოლხეთში დაკრეფილი ფორთოხლისა და ციტრუსების ნატურალური პროდუქტით, რომელიც უნიკალურად შევაერთეთ ქართულ, კახურ, ჩვენს მიერ წარმოებულ ჭაჭასთან. მართლაც უნიკალური პროდუქტი გამოვიდა. მედეას ბოთლს მივეცით ზღვის ფერი.
მეორე მითი, ამირანი, რომელიც ასევე გამოირჩევა ქართულ მითებს შორის, მე ვიტყოდი მსოფლიო მითებს შორისაც… ამ ბოთლზე ჩვენმა დიზაინერებმა ბევრი იმუშავეს და შექმნეს უნიკალური პროდუქტი. მასში თერთმეტი წლის კონიაკი ასხია მაგრამ ჩვენ სამწუხაროდ ცნობილი მიზეზების გამო, ვერ ვუწოდებთ მას კონიაკს და ამიტომაც დავაწერეთ VSOP, რომ მომხმარებელი მიხვდეს – რომ ეს პროდუქტი კონიაკია. ამავდროულად, მინდა ხაზი გავუსვა იმას, რომ ჩვენ სრულიად გულწრფელები ვართ მომხმარებელთან, რადგანაც ეს ბოთლი აიტანდა „XO“ -ს წარწერასაც, მაგრამ წავაწერეთ ის, რა პროდუქტიც გვქონდა და შევქმენით.
მესამე – თბილისი და ვახტანგ გორგასალი, რომელიც უკვე გვირგვინია და გადმოსულია ჩვენს წელთაღრიცხვაში. გამოდის, რომ მითი და რეალობა ჩვენ ერთმანეთს შევუხამეთ. მასში ჩვენი ჭაჭა ასხია, რომელიც ზეარისის სხვა პროდუქტისგან იმით განსხვავდება, რომ იგი 40 გრადუსიანია.
M: როგორ შეიქმნა “Only For You”?
აღმოვაჩინეთ, რომ საქართველოში არავის უწარმოებია სასმელი სპეციალურად ქალბატონებისთვის, შეყვარებულებისთვის, დედებისთვის, დებისთვის და ა.შ. სწორედ ამან გვიბიძგა შეგვექმნა ეს პროდუქტი, რომელიც ძალიან წააგავს პროდუქტ მედეას, მაგრამ იგივე არ არის. რა თქმა უნდა, არ შეიძლებოდა ჩვენი ქალბატონებისთვის და მანდილოსნებისთვის არ დაგვემზადებინა უნიკალური და ულამაზესი ყუთი და ასეთი ყუთი როგორ შეიძლებოდა ყოფილიყო გალაქტიონის სიტყვების გარეშე „უსიყვარულოდ მზე არ სუფევს…“ მას შევარქვით „მხოლოდ შენ ერთს“.
M: რას ნიშნავს ბრენდის სახელწოდება “ზეარის”?
“ზე”, მოგეხსენებათ, ყველაფერზე მაღლა მდგომს ნიშნავს, ჩვენი პროდუქტი კი მართლაც ზე  არის სხვა პროდუქტებზე.  გარდა ამისა, სიტყვა ზეარის მრავლისმეტყველია და გველაპარაკება იმ მთავარზეც, რომლის სიყვარულსაც, როგორც ბატონი გურამ დოჩანაშვილი ამბობს, „დაფარვა სჭირდება“. შევქმენით ჩვენი პროდუქტი მაშინ, როდესაც მოგვეცა თავისუფალი აზროვნებისა და განვითარების შესაძლებლობა და როდესაც ქვეყანამ ამოისუნთქა ანუ 2012 წელს. თუმცა, პროდუქტზე ფიქრი 90-იანი წლებიდან დაიწყო. რას ვიზამთ, სჯობს გვიან, ვიდრე არასდროს. პირველივე წელს გავიმარჯვეთ მსოფლიო კონკურსში ნიუმბერგში და გავედით ფინალში, პირველი ადგილი ავიღეთ ალკოჰოლურ სასმელებში, წარმოდგენილი იყო მსოფლიოს წამყვანი პროდუქტები. გავიმარჯვეთ საქართველოში და ავიღეთ ჭაჭაში პირველი ადგილი (იხილეთ ჯილდოების სურათები) და რაც მთავარია, გავიმარჯვეთ საქართველოში ჩვენს მომხმარებლებთან, მათ ჩვენ აგვირჩიეს და გვაღიარეს, როგორც საუკეთესო პროდუქტი და უკეთეს საჩუქარს დღეს ალბათ ქართველი ქართველს ამ სეგმენტში ვერ უძღვნის.
სამომავლო გეგმას, ამ ეტაპზე, ასე გეტყვით, ახალ წელს ქართველებს და დანარჩენ მსოფლიოსაც ერთ-ერთ ატრიბუტად სუფრაზე ყოველთვის უდევთ შამპანური. ჩვენ გვინდა, რომ ჩვენი პროდუქტი არა მხოლოდ ახალ წელს, არამედ ქართველთათვის ყველა დღესასწაულს ამშვენებდეს და იგი ყველა ოჯახისთვის იქცეს ერთ-ერთ აუცილებელ ატრიბუტად, რომელიც ყოველთვის შეგვახსენებს საქართველოს სიდიადესა და მის კავშირს ვაზთან. დანარჩენ გეგმებს, თქვენის ნებართვით, ამ ეტაპზე, გავასაიდუმლოებთ.

Три грузинских легенд, которые стали вдохновением ЗЕАРИС и напиток только для женщин
Мифы об Аргонавтах, Амиране и Тбилисском  фазане всем известны, однако, кто бы мог подумать, что эти три истории из грузинской мифологии  появились бы в виде напитка?! Вдохновленная вышеупомянутыми легендами, компания ЗЕАРИС представила напиток и назвала его  "Мифологией". Кроме превосходного аромата,  напиток  отличается особенной упаковкой, которая, как и все другие  изделия ЗЕАРИС , от начала до конца, является ручной работой. Компания не остановилась на достигнутом, и предложила еще напиток специально для женщин. О концепции и ценности ЗЕАРИС  с нами беседовал руководитель  рекламной службы Леван Чихладзе.
М:  Как производится продукция ЗЕАРИС  и какую смысловую нагрузку имеет гроздь винограда  внутри бутылки?
Продукция ЗЕАРИС производится уникальным методом, который представляет собой синтез более совершенных древних традиций и современных научных знаний. Для создания нашего продукта работали ученые и технологи мирового уровня. И поэтому мы назвали его ЗЕАРИС  так как наш продукт превыше всех продуктов. Виноградная гроздь, в  которой символически залито вино Саперави, является символом нашей страны и в то же время указывает на то, что из того же самого вина произведена сама Чача. Виноградная гроздь вместе с вином для нас душа, а Чача и вручную сделанная  бутылка -  тело, которое в целом символически похожа на Грузию.
М: Для кого создается продукция ЗЕАРИС, кто является вашим целевым сегментом?
Продукция ЗЕАРИС создается  для всех, но, к сожалению, стоимость продукции настолько высока, что она сегодня не может быть доступной для всех.  Исходя из этого, вероятно, сегодняшним целевым сегментом является представительство, которое способно преподнести подарки не только другим,  но и себе и насладиться неповторимым вкусом нашей Чачи. Тем не менее,  можем заверить вас, что экономика движется вперед и, по всей вероятности, вскоре для нашей продукции мы сможем создать посуду как обычно вручную уже здесь, у себя-в Грузии, в итоге чего, наш продукт удешевиться и станет публичным продуктом. В то же время, мы сохраним  высокоценный сегмент, который будет доступен только для бизнес-сообщества, но мы никак не собираемся измельчить возможности тех людей, которые не могут позволить себе приобрести наш продукт, для них мы создаем не менее хороший продукт.
M: Расскажите о концепции "Мифологии" ...
Мы выбрали самые любимые и заветные мифы для Грузин. Один миф об аргонавтах и нашей Медеи, которая отличается  верностью, трагизмом а, также, мудростью. В то же время, вы хорошо знаете, что медицина, как понятие, происходит от слова Медея. Этот напиток мы насытили натуральными продуктами апельсин и цитрусов, собранными в Колхиде на родине Медеи и уникальным образом объединили их с Грузинской Кахетинской Чачей, пригнанной нами. В итоге мы получили действительно  уникальный продукт. Мы создали бутылку Медеи морского цвета.
Вторая история - миф  об Амиране также выделяется среди Грузинских мифов, я бы сказал,  даже среди мифов всего мира  ... Наши дизайнеры неустанно трудились и  получили уникальный продукт. Бутылка наполнена одиннадцатилетним коньяком,  но, к сожалению, по известным причинам, мы не можем назвать его  коньяком, и поэтому написали VSOP, чтобы потребителям стало ясно, что этот продукт-коньяк. В то же время, я хочу подчеркнуть, что мы абсолютно честны с клиентами, так как  на этой  бутылке мы  свободно могли  сделать "XO" надпись, но написали в соответствии с тем, какой продукт имели и создали.
Третья история – миф о Тбилиси и Вахтанге Горгасали, который  уже венец и перещел на наше летоисчисление (от Рождества Христова). Выходит, что мы скомбинировали миф и реальность. Бутылка этого напитка  заполнена нашей Чачей, которая отличается от других продуктов ЗЕАРИС тем, что в ней  содержится 40 градуса алкоголя.
M: Как был создан напиток "Только для тебя"?
Мы обнаружили, что в Грузии никто еще не создавал напиток специально для женщин,  влюбленных, матерей, сестер и т.д. Как раз это и вынудило нас создать подобный продукт, который очень похож на продукт Медеи, но не тоже самое. Конечно,  мы не могли не сделать уникальную и красивую коробку для наших  госпожей и дам, и  разумеется, такая коробка  не могла быть без слов Галактиона " И прелесть без любви бы не пленила,Унылы все цвета и краски были, А смерть само бессмертье пеленила, Цвета не милы, ласки б мы забыли. ..."  Мы назвали  его -"Только для тебя!".
M: Что означает название бренда "ЗЕАРИС"?
"ЗЕ- АРИС"  на грузинском означает превыше всего, наш продукт действительно превыше  других продуктов. Кроме того, слово ЗЕАРИС многозначно и говорит также о том главном-о любви, которую, как г-н Гурам Дочанашвили отмечает,- ,,надо скрывать’’ . Мы создали наш продукт в то время, когда нам была предоставлена возможность  свободного мышления и развития, точнее, когда в 2012 году наша страна наконец-то вздохнула. Хотя, думать о продукте  мы уже начали с  90-х годов. Что поделаем? -,,Лучше поздно, чем никогда!''. В первый же год мы победили в мировом конкурсе в Нюрнберге и мы оказались в финале, мы заняли первое место среди представленных ведущих мировых продуктов, точнее, среди алкогольных напитков. Победили в Грузии и заняли первое место за нашу Чачу (Смотрите фотографии наград), а самое главное, что одержали победу среди наших потребителей в нашей стране в Грузии, они выбрали нас и признали наш продукт наилучшим и наверняка, сегодня грузину для грузина не удастся сделать лучшего подарка в этом сегменте.
Как обычно, в Грузии также как и во всем мире новогодный стол всегда украшает один из атрибутов и это-шампанское!  На данном этапе, по нашему желанию, мы планируем следующее, частично то, чтобы для грузин наш продукт  украшал не только  новый год, но и все  праздничные дни и для каждой  грузинской семьи он  стал  бы одним из значительных и необходимых атрибутов, который всегда будет напоминать нам о величии Грузии и ее связи с лозой.  Что касается остальных планов, с вашего разрешения, на данный момент, мы  их оставим засекреченными.