სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა ღვინისა და ჭაჭის მწარმოებელი კომპანია „ზეარის" საწარმო დაათვალიერა.
როგორც „კომერსანტს" სოფლის მეურნეობის სამინისტროდან აცნობეს, მინისტრი ადგილზე გაეცნო კომპანიის ასორტიმენტს და საწარმოში დასაქმებულ ადამიანებს შეხვდა.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, ქართული საწარმოების სიმრავლე და მათი განვითარება ძალიან მნიშვნელოვანია საქართველოს ეკონომიკის განვითარებისა და მსოფლიო ბაზარზე ქართული პროდუქციის პოპულარიზაციისთვის.
კომპანია „ზეარის" - 2012 წელს დაარსდა. კომპანიაში დასაქმებულია 100 ადამიანი და ექსპორტზე პროდუქცია ჩინეთში, ავსტრალიაში, სამხრეთ აფრიკაში, აზერბაიჯანში, უკრაინაში, ჩეხეთში, ესპანეთსა და ყაზახეთში გააქვს.

The article of the ,, Commersant’’ newspaper about ,,ZEARIS’’
The Minister of Agriculture of Georgia looked over the wine and chacha manufacturing Enterprise of the Company ,,ZEARIS’’.
The Ministry of Agriculture informed the ,,Commersant’’ newspaper, that on the very spot the Minister of Agriculture got introduced to the products’ range of the company and met the employees of the Enterprise.
The Minister noted, that a multitude of the Georgian Enterprises and their development is very important for the economic progress of Georgia and the popularity of the Georgian products in the world’s market.
The company ,,ZEARIS’’ was established in 2012. One hundred people are employed in the company and the products are exported to such countries as: China, Australia, South Africa, Azerbaijan, Ukraine, the Czech Republic, Spain and Kazakhstan.