კომპანიამ „ზეარის“ მონაწილეობა მიიღო 2016 წლის საქართველოს სომელიეთა ასოციაციის მიერ გამართულ ღვინის ეროვნული დღისადმი მიძღვნილ კონკურსში. თუ რა შედეგებით დასრულდა კონკურსი და რამდენად წარმატებული იყო იგი კომპანიისთვის, ვესაუბრეთ „ზეარის“ დირექტორს რამაზ კრიჭინაშვილს:
რომელი პროდუქტები წარადგინეთ ღვინის ეროვნულ კონკურსზე და კონკურსი რა შედეგებით დასრულდა?
როგორც თქვენთვის ცნობილია, კომპანიამ ,,ზეარის’’ უკვე მეორედ მიიღო მონაწილეობა სომელიეთა ასოციაციის მიერ გამართულ ღვინის ეროვნულ კონკურსში, სადაც წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი თითქმის ყველა კომპანია. ჩვენმა კომპანიამ პირველად 2015 წელს მიიღო მონაწილეობა და გახდა გამარჯვებული ნომინაციაში ,,წლის საუკეთესო ჭაჭა“. სწორედ ზეარის ჭაჭის რბილი გემოვნური თვისებების დამსახურებით, ჭაჭის მწარმოებლებს შორის მაშინ პირველი ადგილი დავიკავეთ. ჩვენთვის წარმატების მიღწევა წელსაც მნიშვნელოვანი იყო, რადგან ჩვენ ყოველწლიურად, შეიძლება ითქვას, ყოველდღიურად ვზრუნავთ ხარისხის გაუმჯობესებაზე. წელს ჩვენ წარმოდგენილი ვიყავით, ყველასთვის ცნობილი სამეფო ლურჯად წოდებული „ზეარის ჭაჭით“ და სრულიად ახალი ქალთა სასმელით „ Only for You“. ეს უკანასკნელი არის ახალი პროდუქტი, რომელიც სულ რაღაც ერთი თვის წინ გამოვიტანეთ ექსკლუზიურად მხოლოდ კორპორატიული კლიენტებისთვის. ამ პროდუქტის უნიკალურობა იმაში მდგომარეობს , რომ მას ციტრუსის გემო აქვს. როგორც ტექნოლოგები ამობენ, ციტრუსის შეხამება ჭაჭასთან არის ურთულესი ტექნოლოგიური პროცესი. რამდენიმე ძლიერი ტექნოლოგის შეფასებით ჩვენ გავბედეთ შერკინება რთულ ქიმიურ პროცესთან, ვინაიდან ციტრუსი ალკოჰოლს მთლიანად ართმევს მის კვებით (გემოვნურ) ღირებულებებს და გადაჰყავს იგი აბსოლუტურ ციტრუსის გემოში. ჩვენი პროდუქტი კი გაგაოცებთ ჭაჭისა და ციტრუსის ძალიან იშვიათი ნაზი შეთავსებით. ამ ყოველივემ გამოიწვია ჩვენი გამარჯვება ნომინაციაში ,,მედიის რჩეული’’. მედიის 26 წევრით დაკომპლექტებულმა ჟიურიმ უპირობო რჩეულად ,,ზეარის ჭაჭა’’ გამოაცხადა. ბევრი სასიამოვნო კომენტარიდან დამამახსოვრდა ნინო არაზაშვილის კომენტარი, რომელიც იყო ამ ჟიურის თავჯდომარე. მან გამოაცხადა: „ალტერნატივის გარეშე ვაცხადებთ ზეარის ჭაჭას გამარჯვებულად“ - ეს ჩვენთვის ძალიან ამაღელვებელია. ეს კიდევ მეტ სტიმულს გვაძლევს იმისთვის რომ, მომავალი წლისთვის შევქმნათ ნოვატორული და ინოვაციური პროდუქტი, პრინციპში, ასეთი მოლოდინი აქვს ჩვენი კომპანიის მიმართ საზოგადოებას.
როგორ შეაფასებდით ქართული ღვინის ეროვნული კონკურსს და მის ტექნიკურ მხარეს?
სომელიეთა ასოციაციის გამართული კონკურსის ორგანიზაციული მხარე უდაოდ წლიდან წლამდე უმჯობესდება. ბევრად უფრო ორგანიზებული იყო წელს კონკურსი, რისთვისაც დიდი მადლობა გვინდა გადავუხადოთ სომელიეთა ასოციაციის დამფუძნებელს ბატონ შალვა ხეცურიანს, რომელიც გადატვირთული გრაფიკის მიუხედავად, ყველა კომპანიაში პირადად მიდიოდა და გასაუბრებას მართავდა, გამარჯვება პირადად მან მოგვილოცა.
კიდევ რომელიმე ცნობილ კონკურსში თუ მიგიღიათ მონაწილეობა?
ჩვენი პროდუქტი 2015 წელს გერმანიაში საერთაშორისო კონკურსზე brau beviale ისეთი კომპანიების გვერდით როგორიცაა: ჰენესი, ჯონი ვოლკერი, ფილანდია და ა.შ. ნომინაციაში “საუკეთესო შეფუთვა” ფინალისტად დასახელდა. აღსანიშნავია, რომ ჩვენი პროდუქტი გამარჯვებულია როგორც შეფუთვით, ასევე მისი შიგთავსით. ეს იმას ნიშნავს, რომ პროდუქტი სრულყოფილია, პროდუქტი მთლიანია, ერთიანია და პასუხობს ყველანაირ თანამედროვე მოთხოვნას და შეფასებას.
სასმელი ,,Only For You’’(,,მხოლოდ შენთვის’’) არც ერთ სხვა მაღაზიაში არ იყიდება. რატომ გაქვთ ეს სტრატეგია არჩეული ?
ეს სტრატეგია არ გახლავთ, ეს გახლავთ ჩვენი კომპანიის გადაწყვეტილება, ჩვენი კორპორატიული კლიენტების თხოვნით. მოგეხსენებათ, ჩვენი პროდუქტი მაინც სასაჩუქრე VIP კატეგორიის სეგმენტს განეკუთვნება, ჩვენი კლიენტები არიან სახელმწიფო უწყებები. ყველა სახელმწიფო უწყების პროტოკოლის სამსახურში დევს ჩვენი პროდუქტი. ჩვენი კომპანია მუდმივად ატარებს მონიტორინგს, გამოკითხვას ჩვენს კორპორატიულ კლიენტებთან და მათი მოსაზრების გათვალისწიება მოხდა, რადგანაც მათ გვთხოვეს, რომ კარგი იქნებოდა, თუ შევქმნიდით ისეთ პროდუქტს, რომელიც აბსოლუტურად ექსკლუზიური იქნებოდა. როდესაც ისინი ვინმეს პროდუქტს გადასცემდნენ საჩუქრად, ისინი ვერ ნახავდნენ ასეთ პროდუქტს მაღაზიაში, დახლზე და ა.შ, იქნებოდა ექსკლუზიური,განსაკუთრებული და ამაღელვებელი საჩუქარი. სწორედ ამან გვიბიძგა შეგვექმნა ისეთი ახალი პროდუქტები, როგორებიცაა: ,, ქართული მითოლოგია’’ და ,,Only For You’’ (,,მხოლოდ შენთვის’’), რომელიც შევქმენით 500 ეგზემპლარი და მინდა გითხრათ, რომ გაამართლა, იქიდან გამომდინარე, რომ აიტაცა როგორც სახელმწიფო სტრუქტურამ, ისე კერძო ბიზნესმა და ძალიან პოპულარული გახდა უმოკლეს დროში. იქიდან გამომდინარე, რომ ექსკლუზივი სწორედ იმას გულისხმობს, რომ ის ძალიან მცირე რაოდენობით უნდა იყოს და იყიდებოდეს, ამიტომ ჩვენ ამ პროდუქტს მეტს აღარ გამოვუშვებთ, მაგრამ ჩვენი კრეატიული პროფესიონალების ჯგუფის დახმარებით გამოვუშვებთ სხვა პროდუქტებს. ჩვენი კლასიკური პროდუქტი, 2 მოცულობიანი ბოთლი, რომლის წარმოების უფლება აქვს მხოლოდ ჩვენ კომპანიას დაპატენტებულია მრავალ ქვეყანაში და ორ მოცულობიანი სასმისი ჩვენი სავიზიტო ბარათია. სწორედ ამ არეალში ჩვენ აუცილებლად ვპირდებით ჩვენ მომხმარებელს უკეთესს.

In 2016 the company ZEARIS took part in the competition dedicated to the National Day of wine, which was organized by the Association of the Georgian Sommeliers. We had a conversation with the Director of the company Mr. Ramaz Krichinashvili concerning the results of the competition and besides that, asked him how successful it was for ZEARIS itself:
Which products did you introduce into the National Wine Competition, and what were the final competition results?
As you know, the company ZEARIS participated in the National Wine Competition, held by the Association of the Georgian Sommeliers, for the second time. There were presented almost all the Georgian wine producing companies in the Competition. Our company took part in the competition for the first time in 2015 and became the winner in the Nomination ,,The Best Chacha of the Year". According to the soft taste properties, ZEARIS Chacha deserved the first place among the producers of Chacha. It was important for us to succeed this year too, because every year, it can be said, we daily take care of improving the quality. This year we have presented Zearis Chacha, called ,,Royal Blue’’, which is well-known for everybody, and completely a new woman's beverage "Only For You". The latter is a new product, which we brought to market exclusively for the corporate clients just a month ago. This product is unique, as it has citruses’ taste. As the technologists say, the combination of citruses with Chacha is considered to be the most difficult technological process. The estimates of some professional technologists gave us stimulus to deal with the very complex chemical process, as citruses completely deprive foodstuffs (taste) of alcohol and transfers it to the absolute citruses’ taste. As for our product, it will surprise you with the very rare gentle combination of citruses and Chacha. All of this contributed us to gain the victory in the Nomination -,,The Chosen One of Media’’. 26 members of the Media jury declared ZEARIS Chacha as the unconditional ,,Chosen One’’. Among a lot of nice comments I remember the very one, I heard from the Chairman of the jury Nino Arazashvili. She declared: "We declare, that there is no alternative and ZEARIS Chacha has become the winner ". - It's very exciting for us. The very fact gives us more stimulus for creating an innovative and groundbreaking product for the next year, in principle, the society itself has such kind of expectations towards our company.
How would you assess the Georgian National Wine Competition and its technical management?
The organizational management of holding a competition by the Association of Sommeliers, undoubtedly, is improved from year to year. This year the competition was much more organized, for which we would like to thank the founder of the Association of Sommeliers Mr. Shalva Khetsuriani, who, in despite of the very tight schedule, personally visited all the companies for making conversation with them. He personally congratulated us the victory.
What other famous competition did you participate in?
In the International Competition ,,Brau Beviale’’ , which was held in Germany In 2015 our product didn’t lag behind such companies as: Hennessy, Johnnie Walker, Filandia etc. and in the Nomination - "The Best Packaging" was named as the Finalist. It should be noted, that our product won not only for the packaging, but for its contents, as well. It means, that the product is perfect, it is entire, unified and corresponds to all the modern requirements and evaluation.
The beverage ,,Only For You’’ is not on sale in any other store. Why have you chosen such kind of strategy?
That is not a strategy. That is our company's decision at the request of our corporate clients. As you know, our product still belongs to the segment of the VIP Gift category. Our clients are the State Institutions. All the State Institutions have our product in their service departments. Our company regularly examines our corporate clients by inquiring them, at the same time, takes into consideration their opinions. Thus, at the request of our corporate clients, it would have been desirable, if we created an absolutely exclusive product, designated to a respectable addressee, as a gift. And one more thing, they asked us not to put the product like it on sale, particularly, in the store, on the counters, and so on. , as it should have been an exclusive, special and exciting gift. The very fact made us to create new products, such as: ,,The Georgian Mythology’’ and ,,Only For You’’. We created 500 copies of them. I’d like to say, that it turned out to be lucky, as it was picked up not only by the State Institutions, but the private business, as well. So, it became very popular in the shortest time. We know, that exclusiveness means the edition of something in very small quantities to be sold, therefore, we won’t output the very product any more. But with the help of our creative professionals, we will manufacture other products for outputting them. Our classic product, a bottle with 2 volumes, is patented in many countries, and the right to manufacture it belongs only to our company. As for the glass with 2 volumes, it is our Visit Card. Exactly in the very sphere we definitely promise our customers the best.
Perhaps you have patented a liquid too?
They don’t get a patent for liquid, but the peculiarity of distillation technology of our Chacha lies in the fact, that we do not distill it from the dry pressed mass, as it is made according to the Georgian tradition- in layman’s terms. Our Chacha is made from pulp, accordingly, its nutritional value is very high and very precious. Approximately 13 liters of pulp must be treated to create one of our products, that’s why the liquid is quite precious.
Would you like to add anything else?
Each victory, certainly, is too important for us, but we also realize the dizziness received in the result of the victory. So we try not to relax. Our company’s point of view is different from that of a lot of Georgian companies’, as we consider, that each successful year brings new ideas, which are guarantee for new inspiration. We care only for the development, which rouses more activity in us. In future we definitely try to create the higher-quality products.